Materiały budowlane coraz częściej dedykowane są budownictwu energooszczędnemu. Producenci starają się powiększać cegły i bloczki lub zagęszczać ich strukturę. Bloczki i pustaki Leca® BLOK mają jednak jedną, energooszczędną przewagę. Są suche!
Ściany są zupełnie takie same, jak odzież. Bo tylko suchy materiał zapewnia ochronę przed zimnem. Suche ściany, to ciepło w pomieszczeniach. Koszty ogrzewania domu z suchą ścianą są niższe od kosztów w budynku, w którym przejście wilgoci przez przegrody jest utrudnione.
Ściana zewnętrzna musi mieć możliwość usuwania wilgoci. Dlatego ściana powinna być wykonana z materiałów budowlanych o wysokiej paroprzepuszczalności. Idealne dla suchej ściany są keramzytobetonowe pustaki i bloczki systemu Leca® BLOK.
Ścianę wykonaną z pustaków i bloczków systemu Leca® BLOK najlepiej jest izolować wełną mineralną, co pozwoli uzyskać efekt szybkiego wysychania ściany. Do suchej ściany z keramzytu najlepiej zastosować paroprzepuszczalny tynk oraz farbę elewacyjną. Dzięki temu powstanie sucha i ciepła ściana, w której nie następuje kondensacja wilgoci i nie zagraża jej zagrzybienie.
Suchym i ciepłym rozwiązaniem systemowym jest ściana zewnętrzna wykonana z pustaków Leca® BLOK 24 z izolacją termiczną o grubości 15 cm z wełny mineralnej (λ< 0,04 W/mK).
Ściana zewnętrzna wykonana z pustaków Leca® BLOK 24 o wartości współczynnika U= 0,196 W/m2K spełnia wymagania ochrony cieplnej obowiązujące dzisiaj, a także będzie spełniać zaostrzone normy w 2021 roku.
Dobra termoizolacyjność budynku i związane z tym obniżenie kosztów ogrzewania, to wyzwanie współczesnego budownictwa. Izolacyjność cieplna ścian powiązana jest ze zjawiskiem paroprzepuszczalności. Dlatego, że doskonałym izolatorem cieplnym jest sucha ściana.
Ściana zewnętrzna, która bardzo wolno wysycha lub ściana, która zatrzymuje wilgoć ma zawsze obniżone właściwości termoizolacyjne. Pełna wilgoci przegroda jest idealną przestrzenią dla rozwoju grzybów oraz pleśni.
Budując ścianę zewnętrzną z pustaków Leca® BLOK 24, czyli suchego i oddychającego keramzytobetonu otrzymamy przegrodę, która bardzo szybko wysycha i bez żadnych przeszkód wyprowadza parę.
Paroprzepuszczalność ścian wykonanych z keramzytu jest trzykrotnie lepsza niż ścian zbudowanych z gazobetonu i niemal siedmiokrotnie lepsza niż ścian powstałych z ceramiki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz