czwartek, 14 lutego 2013

Mobilny internet bez Telekomunikacji Polskiej SA

Jesienią ubiegłego roku agencja ratingowa Moody's Investors Service zmieniła perspektywę oceny wiarygodności kredytowej Telekomunikacji Polskiej SA do "negatywnej" ze "stabilnej". Analitycy zakładali wówczas dalszy spadek przychodów firmy w 2013 roku.

Tymczasem właśnie Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozstrzygnął przetarg na rezerwację częstotliwości z pasma 1800 MHz dla świadczenia mobilnych usług szybkiego internetu. Najwyżej ocenione zostały oferty złożone przez P4 Sp. z o.o. i Polską Telefonię Cyfrową SA.

PTK Centertel odpadła. Właścicielem PTK Centertel jest Telekomunikacja Polska SA. Telekomunikacja Polska SA uruchomiła za to oficjalnie proces sprzedaży Wirtualnej Polski, o którym mówiło się już od dawna w kuluarach. Zrobił to prezes TP SA Maciej Witucki na dzień przed ogłoszeniem przegranej PTK Centertel w przetargu na rezerwację częstotliwości z pasma 1800 MHz dla świadczenia mobilnych usług szybkiego internetu w dniu publikacji wyników finansowych spółki za IV kwartał ubiegłego roku. Wyniki te negatywnie zaskoczyły inwestorów. W ostatnim kwartale 2012 roku czysty zysk TP SA wyniósł tylko 51 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2011 roku było to 358 mln zł. Kurs akcji we wtorek spadał nawet o 30 proc.

Całkowitą zmianę na rynku mobilnych usług szybkiego internetu spowoduje kompletną zmianę sił. Częstotliwości z pasma 1800 MHz stanowią bardzo cenne zasoby, przeznaczone do świadczenia na terenie całego kraju usług telekomunikacyjnych w służbie radiokomunikacyjnej ruchomej lub stałej na okres do 31 grudnia 2027 r. Mogą być one wykorzystane przede wszystkim do popularyzacji szybkiego mobilnego Internetu i transmisji danych. Posłużą także do zwiększenia dostępności usług szerokopasmowych nie tylko na terenie aglomeracji miejskich, ale także na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz