Jesienią ubiegłego roku agencja ratingowa Moody's Investors Service zmieniła perspektywę oceny wiarygodności kredytowej Telekomunikacji Polskiej SA do "negatywnej" ze "stabilnej". Analitycy zakładali wówczas dalszy spadek przychodów firmy w 2013 roku.
Tymczasem właśnie Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozstrzygnął przetarg na rezerwację częstotliwości z pasma 1800 MHz dla świadczenia mobilnych usług szybkiego internetu. Najwyżej ocenione zostały oferty złożone przez P4 Sp. z o.o. i Polską Telefonię Cyfrową SA.
PTK Centertel odpadła. Właścicielem PTK Centertel jest Telekomunikacja Polska SA. Telekomunikacja Polska SA uruchomiła za to oficjalnie proces sprzedaży Wirtualnej Polski, o którym mówiło się już od dawna w kuluarach. Zrobił to prezes TP SA Maciej Witucki na dzień przed ogłoszeniem przegranej PTK Centertel w przetargu na rezerwację częstotliwości z pasma 1800 MHz dla świadczenia mobilnych usług szybkiego internetu w dniu publikacji wyników finansowych spółki za IV kwartał ubiegłego roku. Wyniki te negatywnie zaskoczyły inwestorów. W ostatnim kwartale 2012 roku czysty zysk TP SA wyniósł tylko 51 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2011 roku było to 358 mln zł. Kurs akcji we wtorek spadał nawet o 30 proc.
Całkowitą zmianę na rynku mobilnych usług szybkiego internetu spowoduje kompletną zmianę sił. Częstotliwości z pasma 1800 MHz stanowią bardzo cenne zasoby, przeznaczone do świadczenia na terenie całego kraju usług telekomunikacyjnych w służbie radiokomunikacyjnej ruchomej lub stałej na okres do 31 grudnia 2027 r. Mogą być one wykorzystane przede wszystkim do popularyzacji szybkiego mobilnego Internetu i transmisji danych. Posłużą także do zwiększenia dostępności usług szerokopasmowych nie tylko na terenie aglomeracji miejskich, ale także na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz