piątek, 15 lutego 2013

Potencjał kobiet w Polsce

Potencjał kobiet to najbardziej niewykorzystany potencjał gospodarczy świata. Nie chodzi tu o ilość niezagospodarowanej siły roboczej, ale o umiejętność specyficznego wpływu na środowisko pracy. Obecnie praca zawodowa kobiet stanowi nieodłączny element życia społecznego, ale jest to praca realizowana według reguł, w których kobiety zostały dopuszczone do męskiej rzeczywistości. Tymczasem praca jest szczególnie cenioną wartością w przypadku tych kobiet, które aktywność zawodową traktują ją jako formę samorealizacji życiowej. Kobiety wpływają więc w sposób świadomy na środowisko pracy, na losy przedsiębiorstw, państw oraz światowej gospodarki.

Rynek pracy nie jest przychylny kobietom. Oczekuje się na ogół od nich lepszego wykształcenia oraz wyższych kompetencji zawodowych, niż od mężczyzn ubiegających się o te same stanowiska. Obecnie mówi się jednak o transformacji, błyskawicznych zmianach. Media donoszą o ‘buncie demograficznym’ – kobiety nie chcą rodzić dzieci, bo ryzykują w ten sposób swoją pozycję społeczna, status – państwo nie zabezpiecza matek, nie ułatwia im pełnienia tej szczytnej roli. Żeby było śmieszniej, instytucje państwa zamiast rozwiązywać problem, próbują zmanipulować w naiwny sposób kobiety. Przykładem tego jest kampania społeczna „Mama ma”, która promowała godzenie ról rodzinnych oraz zawodowych kobiet i ich aktywizację społeczno-ekonomiczną kobiet. Spoty telewizyjne prezentowały ułatwienia dla kobiet w łączeniu kariery zawodowej z partnerskim wychowaniem dzieci, które nie miały nic wspólnego z realiami.

Kobiety chcą jednak być aktywne. Przykładem są komercyjne przedsięwzięcia, jak chociażby spotkania w ramach Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG. Cieszącą się dużym zainteresowaniem kobiet spotkania stanowią propozycję dla aktywnych i przedsiębiorczych kobiet, które planują lub rozpoczęły już budowę domu. Akademia jest miejscem ożywionej dyskusji, wymiany doświadczeń i kontaktów pomiędzy uczestniczącymi w niej kobietami.

Branża budowlana wydaje się być zdominowana przez mężczyzn. Jeden z ostatnich typowo męskich bastionów został jednak obalony. W ramach Akademii to nie mężczyźni wprowadzają kobiety w wielowymiarową, rozwiniętą technologicznie i logistycznie przestrzeń branży budowlanej. Informacje prezentowane na spotkaniach zostały przygotowane i są prezentowane przez kobiety. Zarówno pracownice firmy Xella Polska, jak również niezależne ekspertki budowy SILKA YTONG.

Co dalej z kobietami w Polsce? Pewnie świetnie sobie poradzą. Bowiem kobiety w Polsce są lepiej wykształcone niż mężczyźni, a zawdzięczają to wyłącznie sobie. Nie programom pomocowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz