czwartek, 21 lutego 2013

Współczesna architektura strachu

Mieszkańców miast zawsze ogarniał strach. W zasadzie ewolucje miast i ruchy jego mieszkańców w obrębie murów, podgrodzi, a następnie centrum i obrzeży miast determinował strach. Zamknięte osiedla w dzisiejszych czasach to azyl bezpieczeństwa. To również moda, lifestyle izolacji, która rozlewa się w dużych miastach na całym świecie i wpływa na współczesną miejską architekturę. Miasto reaguje na społeczne choroby koncepcją dystansu i kastowości.

Miasta nigdy nie były ostoją demokracji. Dobrze sytuowane osoby migrują wewnątrz miast od setek lat – za nimi podążają usługi i sprzedawcy. Od kilku dziesiątek lat jednak ludzie najbogatsi usuwają się do strzeżonych, zamkniętych osiedli, często ulokowanych gdzieś na peryferiach miast. Nierzadko osiedla tworzą własną infrastrukturę, własny świat.

Sytuacja taka ma miejsce na wszystkich kontynentach i we wszystkich metropoliach na świecie. Już wiele lat temu na północnych peryferiach Pekinu wyrosło ekskluzywne, strzeżone osiedle Orange County. Zamknięte osiedle zachwyca domami wybudowanymi w kalifornijskim stylu, a zaprojektowanymi przez architekta z Newport Beach. Orange County to marka, symbol luksusu, jak ekskluzywny samochód. Marka, która może towarzyszyć współczesnym miastom, o ile będą stawiane w oparciu o obsesję bezpieczeństwa i potrzebę izolacji społecznej.

Słynnym przykładem brazylijskiej ‘architektury strachu’ jest osiedle usytuowane w północno zachodniej części Sao Paulo. Dla koszmarnego żartu, jego twórcy nazwali to strzeżone osiedle Alphaville, na cześć mrocznego, dyktatorskiego świata z filmowej antyutopii reżysera francuskiej nowej fali, Jean-Luc Godarda.

Zwiększające się dysproporcje pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi wewnątrz miast zaczynają wpływać na jego infrastrukturę, a raczej jej brak w wielu przestrzeniach, zamieszkiwanych przez ludzi ubogich. Odpowiedzią na narastające zagrożenie dla człowieka ze strony miasta miała być Karta Ateńska. Proponowała ona stworzenie funkcjonalnej i zdrowej przestrzeni życia. Współczesne miasto powinno, pamiętając o respektowaniu wolności jednostki, umożliwiać działanie na rzecz zbiorowości miejskiej. Mieszkanie musi być najważniejszym zagadnieniem w projektowaniu urbanistycznym. Miejsce pracy powinno być możliwie blisko od miejsca zamieszkania. Przestrzenie otwarte miasta powinny przylegać do obszarów mieszkaniowych oraz jako przestrzeń rekreacyjna należeć do całego miasta. Karta Ateńska stwierdza przy tm, że komunikacja jako łącznik między kluczowymi funkcjami miasta ma znaczenie podrzędne. Źródło: Architektura strachu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz