Okulary są wszechobecne. Okulary są obecnie najpopularniejszym narzędziem służącym do korygowania wzroku. Mało kto jednak zna ich historię, a sięga ona nawet tysiąca lat. Kto jednak wynalazł okulary? Kto je upowszechnił?
Już w czasach starożytnych poczyniono próby konstruowania przedmiotów mających służyć polepszeniu wzroku. Używano wówczas szklanych naczyń odpowiednio wypełnianych wodą, czy też wklęsłych luster, zwykłych szlifowanych kamieni czy szklanych kul, które powiększały oglądane obrazy.
Z niektórych prastarych źródeł wynika, że pierwsze przyrządy optyczne zaczęli konstruować Arabowie w X wieku. W tym samym czasie w Chinach do poprawiania wzroku służyły kryształy.
Przypuszcza się obecnie, że pierwsza para nowożytnych okularów została wynaleziona w XIII wieku we Włoszech. Około 1285 roku skonstruował je prawdopodobnie niejaki Salvino D'Armate.
Niektóre źródła wskazują na wcześniejsze ich pochodzenie. D’Armate współpracował z włoskim mnichem Allesandro della Spina. Salvino D'Armate wykorzystać miał lukę w ówczesnym prawie, które nie obejmowało ochrony patentów. Upublicznił on wynalazek, stąd też często jemu przypisuje się to odkrycie.
Pierwsze okulary posiadały ramki zbudowane z metalu lub kości. Soczewki wykonane zaś były z kwarcu. W tamtym czasie nie istniała możliwość wyprodukowania ich ze szkła.
Zapotrzebowanie na okulary, jako wsparcie dla ludzkich oczu znacznie wzrosło w XV wieku. Związane to było z wynalezieniem druku i upowszechnieniem się czytelnictwa. Wówczas też powstały wklęsłe soczewki dla dalekowidzów. Dotychczas używano jedynie wypukłych.
Szkła okularów osadzano w metalowych obręczach, łączono za pomocą mostka i przyłączano szpilką do rączki służącej do trzymania. Z czasem mostki stały się coraz bardziej elastyczne. Umożliwiło to noszenie okularów bez konieczności podtrzymywania ich ręką.
Uszy z okularami powiązano znacznie później. Okulary z zausznikami pojawiły się dopiero w 1727 dzięki Edwardowi Scarlett’owi. Okulary stworzone przez niego były pierwszymi okularami, najbardziej przypominającymi współczesne modele.
W kolejnych latach ten okulistyczny wynalazek był stopniowo ulepszany. W 1760 Benjamin Franklin wynalazł i zaprezentował światu szkła dwuogniskowe. Umożliwiały one widzenie blisko znajdujących się przedmiotów podczas patrzenia w dół i dalszych przy spoglądaniu w górę.
Później już historia okularów potoczyła się znacznie szybciej. W 1827 dzięki inwencji George Biddle Airy pojawiły się okulary dla astygmatyków. Konstrukcja oprawek i szkieł poprawiała się na przestrzeni wieków. Obecnie wykonuje się je w szerokiej gamie wzorów i stylów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz