wtorek, 8 lipca 2014
Selincro i choroba alkoholowa
Na czym polega nieodparta potrzeba picia alkoholu? Dlaczego niektórzy ludzie ulegają tej potrzebie, a inni nie? Tajemnica tego zjawiska ukryta jest w mózgu i w układzie motywacyjnym. Człowiek codziennie podejmuje zarówno ważne, jak i nieistotne decyzje. Człowiek rozstrzyga niezliczone dylematy, które albo są istotne, albo całkiem nieistotne. I teoretycznie w jego mózgu istnieje równowaga.
Jednostka ludzka ma wrodzoną umiejętność podejmowania decyzji - czy powstrzymać się (czyli decyzja STOP), czy też działać (czyli decyzja GO). Tymczasem w układach motywacyjnych mózgu człowieka uzależnionego od alkoholu nie ma równowagi między sygnałami STOP i sygnałami GO.
Podczas długotrwałego picia alkoholu zachodzi zaburzenie równowagi sygnałów STOP oraz GO. Przewlekłe spożywanie nadmiernych ilości alkoholu zaburza precyzyjnie wyważoną równowagę między STOP i GO. Więcej szczegółowych informacji o uzależnieniu alkoholowym znajdziesz na Pij Mniej.
Dlatego pojawił się na rynku farmaceutycznym lek na uzależnienie psychiczne od alkoholu. W 2013 Komisja Europejska wydała pozwolenie na sprzedaż na terenie Unii Europejskiej leku o nazwie Selincro.
Preparat o nazwie Selincro może być stosowany jako pomoc w zmniejszeniu spożycia alkoholu u osób dorosłych uzależnionych od alkoholu. Selincro to handlowa nazwa substancji nalmefen. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy opiatów.
Nalmefen (Selincro) to antagonistą receptorów opioidowych. Nalmefen odkryto czterdzieści lat temu. Obecnie stosowany jest w leczeniu uzależnienia od alkoholu oraz innych uzależnień.
Selincro zastanawia – bo wpisuje się zarówno w program terapeutyczny choroby alkoholowej, jak w antagonistyczny do terapii program redukcji szkód. Lek uzyskał rejestrację do stosowania u pacjentów uzależnionych od alkoholu w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu etylowego.
Według zaleceń znajdujących się na ulotce dolekowej, Selincro należy stosować tylko z jednoczesnym wsparciem psychologiczno-społecznym oraz wyłącznie u osób, które nie wykazują fizycznych objawów odstawienia i nie wymagają natychmiastowej detoksykacji.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz