Czy jest inny organ naszego ciała, który wzbudzałby większe emocje? Serce to nasze centrum i ośrodek napędowy całego naszego organizmu. To centralny narząd układu krwionośnego. Serce zbudowane jest z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej typu sercowego.
Po co nam serce? To organ, który występuje u wszystkich strunowców i większości bezkręgowców. Zdrowe, pełne życia serce dorosłego człowieka na ogół pracuje, czyli bije w rytmie około sześćdziesięciu do dziewięćdziesięciu uderzeń na minutę. Tempo to pozwala, by ciało zostało odpowiednio ukrwione, a wszystkie tkanki dotlenione.
W trakcie pojedynczego cyklu pracy naszego serca przetacza się przez nie cała krew występująca w krwiobiegu. Serce zaczyna pracować już u dwudziestodniowego płodu, którego krew krąży w oddzielnym układzie krwionośnym, oddzielonym od matki.
Niestety, ten bardzo ważny narząd jest narażony na mnóstwo chorób, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Schorzenia serca najłatwiej podzielić na schorzenia wrodzone i nabyte.
Wady wrodzone serca są nieprawidłowościami budowy serca lub dużych naczyń. Na dodatek, są zmianami powstałymi w życiu płodowym. Ogromne zagrożenie dla naszego serca stanowi też szereg nabytych chorób. Do najczęściej występujących nabytych schorzeń serca zalicza się chorobę niedokrwienną serca (czyli chorobę wieńcową) oraz zawał mięśnia sercowego.
Inne, popularne choroby nabyte serca to wady zastawkowe, zaburzenia rytmu serca (arytmie) oraz zaburzenia przewodnictwa, jak też zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia, czy migotanie przedsionków.
Większość z chorób da się rozpoznać za pomocą lekarskiej diagnozy w oparciu o specjalistyczne badania. Mogą one dość szybko wykryć na przykład chorobę wieńcową, wady zastawek, zaburzenia rytmu serca lub migotanie przedsionków.
Istnieje wiele różnych badań, które pomagają w zdiagnozowaniu chorób układu krążenia oraz samego mięśnia sercowego, należy do nich również skomplikowane USG Doppler. Pozwala ono zobaczyć, w jaki sposób płynie krew w żyłach i czy nie cofa się podczas pompowania jej przez serce dalej.
Każdy dobry gabinet USG ma na wyposażeniu szereg urządzeń, które używane są do diagnozy, ale nie tylko to jest ważne. Istotny jest bowiem także sposób traktowania pacjenta, który jest nie tylko klientem, ale czującą osobą, która zazwyczaj jest mocno przestraszona sytuacją badania i podejrzenia tego, że jest chora. Niestety, może to rzutować czasami na wynik badań.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz