poniedziałek, 7 stycznia 2013

Dotacje unijne nadal płyną

Budżet publiczny nadal nasycany jest olbrzymimi kwotami, bo beztroskie zarządzanie finansami publicznymi w Polsce wzbudza niezdrową sensację nawet za granicami naszego kraju. W grudniu ubiegłego roku rząd polski po raz kolejny wspomógł narodowego przewoźnika – tym razem kwotą 400 milionów złotych udzieloną w postaci kredytu. Według unijnego komisarza finansów pomoc dla LOT-u była zbyt pospieszna. Dobrze poinformowani twierdzą w różnych miejscach, że firma podobno od dawna szykowana jest na sprzedaż – a jak to zwykle bywa z państwowymi spółkami, przygotowania bywają irracjonalne. Komisja Europejska sprawdza, czy pomoc udzielona LOT-owi nie była nielegalną pomocą publiczną.

Opinia Komisji Europejskiej ciągle jest bardzo istotna, ponieważ z europejskiego garnuszka nadal do Polski spływają euro. UE nie wstrzyma bowiem dotacji dla Polski. Będą to mniejsze dotacje – są to jednak nadal ogromne pieniądze. Polacy są tymczasem na plusie wówczas, gdy umiejętnie dysponują unijnymi środkami. Z tym jednak jest dużo trudniej. Mało kto bowiem zdaje sobie sprawę, że pieniądze bardzo często przyznawane są na bzdurne dotacje. Pieniądze tymczasem nie biorą się znikąd – są zabierane podatnikom, którzy już prowadzą rentowne biznesy.

Dotacje unijne dla młodych przedsiębiorców zaowocowały setkami istniejącymi przez określony czas pseudo-firmami. Instytucje te znikają, kiedy tylko minie czas ich funkcjonowania wymagany przez urzędników. Bezsens tego wyrzucania pieniędzy dostrzegł nawet rząd. Minister finansów zamroził w 2012 ponad 6 mld zł z Funduszu Pracy, które przeznaczone były na wspieranie młodych firm. Spada więc przedsiębiorczość wśród polskiej młodzieży.

Obawa przez ZUS-em i Urzędem Skarbowym skutecznie podcina skrzydła wszystkim chętnym. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości donosi, że Polska jest trzecim krajem w Europie, w którym najwięcej osób chce założyć własną firmę. Polskę wyprzedziły tylko Łotwa i Rumunia. Optymizm badania jest jednak kompletnie nieuzasadniony. CEDiG informuje, że w zatrważającym tempie wzrasta liczba przedsiębiorców, którzy zamykają jednoosobową działalność. W październiku 2012 na taki krok zdecydowało się 19 251 przedsiębiorców. Wynik szokujący, ale do przewidzenia – w lutym 2012 wyrejestrowanych zostało 20 510 przedsiębiorstw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz