piątek, 26 października 2012

Kobiety w Europie

Czy obecny świat jest światem kobiet? Europa kultywuje jednak patriarchalną tradycję dominacji mężczyzn i marnotrawi potencjał intelektualny kobiet. Jest to o tyle ciekawe, gdyby zastanowić się nad bardzo ważną rolą konsumpcji dla współczesnej kultury oraz ekonomii. Tymczasem obecna konsumpcja jest wynikiem aktywności kobiet.

Kobiety pragną zdobywać wiedzę. W Unii Europejskiej 60 procent wszystkich studentów stanowią kobiety. Zatrudnienie kobiet jest jednak nadal niższe, niż zatrudnienie mężczyzn. Kobiety bardzo rzadko pojawiają się w zarządach firm. Nadal gorzej zarabiają od mężczyzn.

Tymczasem kobiety są coraz bardziej aktywne. Działania marketingowe skierowane do kobiet muszą odznaczać się określoną subtelnością i zaangażowaniem – przynoszą jednak wymierne rezultaty. Płeć żeńska lubi być dopieszczana! Co ciekawe, przestrzeń internetu jest częściej obecnie nasycana kobiecym kontentem, niż męskim.

Kobiety wykazują też bardzo dużą aktywność na wielu obszarach również w Polsce, w tym również w przestrzeniach zarezerwowanych do tej pory dla mężczyzn. W pierwszej połowie października 2012 roku ponad 120 kobiet z Warszawy, Gdańska, Poznania, Wrocławia i Krakowa uczestniczyło w jesiennej edycji Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG. Idea kobiecych rozmów o planowaniu budowy domu okazała się interesująca. Spotkania o budowaniu dla kobiet są edukacyjno-poradnikową propozycją dla aktywnych i przedsiębiorczych kobiet, które planują lub rozpoczęły już budowę domu.

Samo zaangażowanie kobiet w rzeczywistość społeczną to za mało, jeśli nie idą za tym systemowe rozwiązania. Szwedzki rząd dopingowany przez kobiece organizacje zdziałał bardzo wiele w kwestii równouprawnienia. Istotne okazało się zwiększenie dostępności opieki nad dziećmi. Odpowiedni system opieki nad dziećmi nie powinien być przywilejem, lecz dobrem dostępnym dla wszystkich rodziców. Tak samo ważny jest odpowiedni system opieki nad osobami starszymi, gdyż odpowiedzialność za opiekę nad starszymi rodzicami spoczywa bardzo często na dorosłych córkach tych osób.

Zasiłki rodzicielskie powinny uwzględniać równość płci oraz powinno nastąpić zrównanie wieku emerytalnego obojga płci. Fikcyjnym wsparciem dla rodziny jest wspólne opodatkowanie. Przy braku zaangażowania instytucji państwowych w opiekę nad dziećmi, czy osobami starszymi wspólne opodatkowanie powoduje, że praca jest dla kobiet bardzo często nieopłacalna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz