środa, 20 marca 2013

Ekonomia w chaosie

Intensywność doznań w świecie ekonomii pozwala nurzać się w niej do woli. Możemy nurkować, pływać po powierzchni – wszędzie natkniemy się na coś ciekawego.  Serial współczesnego świata, w którym większość z nas nie jest aktorami, ale ofiarami. Z lokalnego rynku dopływają sygnały, że zagraniczni inwestorzy zaczynają wyprzedawać polskiego złotego i polskie obligacje. Według analityków złoty może osłabić się do poziomu 4,25 za euro. Rynek polskich obligacji może więc już niebawem czekać wyprzedaż.

Złotemu zaszkodziła też sytuacja na Cyprze. Kuriozalne decyzje tamtejszego rządu inspirowane wytycznymi z Brukseli zszokowały cały świat biznesu. W związku z faktem, że sytuacja taka nie miała nigdy miejsca, to nikt nie potrafi przewidzieć co się stanie. Pierwiastek chaosu, który wielu analityków docenia i próbuje zrozumieć. Szalejące fraktale nowej ekonomii w dobie błyskawicznych zmian. Dla odmiany, szwajcarski frank zyskał na wartości przez cypryjski kryzys.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel żałuje, że cypryjski parlament odrzucił przygotowany w Brukseli skok na depozyty bankowe, jako plan ratunkowy Nikozji. Angela Merkel zauważyła jednocześnie, że szanuje decyzję cypryjskich władz. Tymczasem Europejski Bank Centralny zamierza dostarczyć płynność finansową Cyprowi - zgodnie ze swoimi wcześniejszymi obietnicami. Brak uchwalonego i złupionego podatku od depozytów zamyka Cyprowi możliwość otrzymania pieniędzy od krajów Unii Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.  

Tymczasem w Polsce… Ministerstwo Finansów podało wysokość zadłużenia skarbu państwa na koniec stycznia 2013, Otóż zadłużenie wyniosło 814 miliardów PLN. Porównując z końcem grudnia ubiegłego roku zadłużenie wzrosło o 20,55 miliardów PLN, czyli o 2,6 procent, a w całym ubiegłym roku o 2,9 procent.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz