piątek, 15 marca 2013

Ochrona utworów w internecie

Internet bezustannie toczy swoją wojnę o wpływy. Szczególnie cenione są rozwiązania technologiczne i funkcjonalne oraz treść. Treść przybiera najróżniejsza formę. Od wykorzystanego tekstu artykułu, poprzez kradzione zdjęcia, grafiki – aż po przechwytywany sygnał emitowanych na żywo wydarzeń.

Ochrona treści dotyczy ochrony praw osób, które są jej autorami. Prawo autorskie rozumiemy ogół praw, jakie przysługują autorowi utworu, gdzie przez pojęcie utworu autorskiego rozumiemy tekst, zdjęcie, film, muzykę, czy nawet opis produktu. Ochrona treści wymaga, żeby utwór był utrwalony w jakiejś formie przez twórcę. Strony internetowe oraz ich treść pozostają zapisane w wirtualnych bazach danych. Autor utworu nie musi spełnić żadnych formalności, bo ochrona przysługuje im z tytułu autorstwa, a nie dopełnionych formalności prawnych.

Przygotowywana przez rząd ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną próbuje rozwikłać problem nadużywania treści w internecie i. przewiduje stosowanie procedury notice and takedown. Jeśli znajdziemy w sieci informacje naruszające prawa autorskie, jak też dobra osobiste, będziemy mogli powiadomić usługodawcę za pomocą formularza udostępnionego na jego stronie internetowej. Na usunięcie bezprawnie opublikowanych utworów usługodawca będzie mieć trzy dni.

Nie rozwiązuje to problemu newsów, czy dostępu do pełnometrażowych filmów, jak też wydarzeń emitowanych audio lub video na żywo, których sygnał jest kradziony w czasie rzeczywistym. Kilkugodzinne opóźnienie i brak reakcji w przypadku bezprawnego przechwytywania bieżących wydarzeń, jak rozgrywki sportowe będzie stanowić narastający problem.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji próbuje się nauczyć i zrozumieć wirtualną przestrzeń komunikacji i wymiany informacji. Od czasów kompletnej porażki związanej ze sprawą ACTA, ministerstwo m.in. pracuje nad tekstem Karty Wolności w Internecie, która ma tłumaczyć, co możemy robić w internecie, a czego nam nie wolno.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz