czwartek, 21 marca 2013

Marzenia senne

Magia marzenia sennego stanowi jedną z najwspanialszych, nierozwikłanych zagadek ludzkiego mózgu. To sen daje nam wytchnienie od otaczającej nas rzeczywistości lub też pokazuje nam zupełnie inną wersję znanej nam rzeczywistości.

Marzenia senne towarzyszą nam z najróżniejszą intensywnością. Jawią się kiedy śpimy, jako serie obrazów, dźwięków, czy też emocji. Czym jest więc tak naprawdę sen? Do końca tego nie wiemy. Na pewno sny są tworami fizjologicznymi.

Sny to ciekawy elementem samopoznania, czy też w kształtowaniu swego wnętrza. Wizualny charakter snu jest zazwyczaj najbardziej wyrazisty. Są to często doświadczenia bardzo realistyczne, dotyczące życia i znanych nam problemów codziennych. Snom towarzyszą również wątki fantastyczne, erotyczne, a nawet surrealistyczne.

Kultura europejska na wiele wieków odwróciła się od marzeń sennych. Dominująca tradycja traktowała sny lekceważąco, czy nawet pogardliwie. Dopiero odkrycia Zygmunta Freuda i Carla Gustawa Junga skłoniły do poważnej refleksji nad marzeniami sennymi. Według Junga, Europa straciła kontakt z nieświadomością zbiorową, która obdarza ludzkość naturalną zdolnością posiadania oraz odczytywania wizji sennych. Zapłaciła za to jednostka, cierpiąc na choroby psychiczne.

Niechęć do analizowania aspektów religijnych innych kultur podtrzymywała niechęć do marzeń sennych i ich roli w kształtowaniu kondycji psychicznej człowieka, w jego samopoznaniu. Rodowici Indianie Ameryki wierzyli w marzenia senne, które prowadziły szamanów, wodzów i wojowników. Z kolei starożytni Grecy leczyli snem oraz modlitwą w świątyni, wyznawcy Jahwe wierzyli Talmudowi, który nakazywał czytać i objaśniać sny. Wróżbitów i znawców snu ceniono na całym świecie.

Carl Gustaw Jung stwierdził, że istnieją dwie odmiany podświadomości: indywidualna i zbiorowa. Podświadomość zbiorowa oparta jest na pradawnych, odziedziczonych po przodkach, niezmiennych pojęciach, które tkwią w świadomości każdego społeczeństwa. Te archetypy przyjmują formę ogólnych symboli, które stoją u podstaw systemów religijnych i politycznych. Marzenia senne nierzadko są próbą dostępu do podświadomości zbiorowej.

W ciągu ostatnich lat odbywały się liczne eksperymenty kontrolowanego wpływania na przebieg snu przy jednoczesnym obserwowaniu procesów zachodzących w ludzkim mózgu. Według niektórych naukowców, sen to alternatywna rzeczywistość dla naszego mózgu. Podobieństwo aktywności mózgu podczas funkcjonowania na jawie i funkcjonowania w marzeniach sennych otwiera możliwość precyzyjnego analizowania treści naszych marzeń sennych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz